Titulní obrázek

Honda Civic Type-R

Publikováno: 13.srpen 2012

Japonsko zažívalo děsivé chvíle, když přišlo ničivé tsunami. Následné problémy se začaly objevovat ve všech sférách. I přes logistické nesrovnalosti se podařilo týmu Honda uvést na trh novou generace Honda Civic. Společnost nyní plánuje změny v konstrukci podvozku.

Ostrý model Type-R byl potvrzen vedením automobilky. Už se na něm pracuje a koncept bychom měli vidět na jaře v Ženevě. Sériové auto přijde na trh necelý rok od představení konceptu. Předpokládaná premiéra by měla být v září 2013 ve Frankfurtu. Automobilka prozatím nechce mluvit o motorech. Spekuluje se o přeplňované šestnáctistovce, ale to není potvrzené. Šestnáctistovka s turbem by totiž měla obecně nahradit současnou nabídku benzínových motorů, včetně atmosférického 1.8 i-VTEC.

Okolo modelu Type-R se totiž točí i jiné spekulace a Honda možná ještě sama neví, co nakonec pod kapotu nasadí. Asi nejpravděpodobnější se zatím jeví cesta downsizingu, tedy použití menšího čtyřválec s přeplňováním turbem. Honda ale nechce cílit jen na evropský trh, Civic Type-R se bude prodávat i doma a v USA, a to v mnohem větším objemu. Další variantou je tedy upravit současný čtyřválec 2,0 litru tak, aby plnil Euro 5 a uměl ze sebe dostat více koní. Vysokootáčkový atmosférický motor by autu skutečně slušel. A třetí možností je hybrid - použít ústrojí z vozu Honda CR-Z a nasadit kompresor, který dodává Mugen.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Honda prý také zvažuje přestavbu podvozku. Japonský model minulého Civicu Type-R se dodával také jako sedan s nezávislým zavěšením (hatchback měl vzadu vlečenou nápravu se zkrutnou tyčí), ale do Evropy (krom Velké Británie) se nevozil. Uvidíme, jestli Honda půjde stejnou cestou a postaví model Civic Type-R trochu mimo a použije jiný podvozek.

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich