Titulní obrázek

Automobilka Honda vyrábí nejspolehlivější vozy

Publikováno: 4.srpen 2012

V letošním hodnocení spolehlivosti ojetých aut opět vyhrála Honda, a to již po sedmé v řadě. Podle statistik se ročně rozbije pouze jedna Honda z deseti. Na druhém místě se umístila Toyota, poté následuje Lexus. Nejzajímavější je ovšem fakt, že mezi nejspolehlivější auta byla řazena ojetá vozidla japonských značek. V deseti nejlépe hodnocených se objevila 8x.

Pouze ve dvou případech šlo o jinou značku. Na šestém místě byl Hyundai a na devátém Chevrolet. Škoda je dvanáctá, stejně jako Ford, ročně se rozbije 31 % ojetých aut z dílny těchto automobilek. Před Škodou je tak například jedenáctá Kia, Volkswagen je dvacátý. Obecně hůře jsou na tom luxusní značky. Zcela poslední je Land Rover, 71 % ojetých aut této značky se ročně rozbije. Předposlední je Alfa Romeo, mezi posledními je i Mercedes-Benz nebo Saab.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Nejvíce za opravu zaplatí majitelé ojetých vozů Porsche, v průměru 623 liber (cca 20.300 korun). Na druhém konci spektra je na tom Chevrolet, který je v tomto ohledu na tom mezi nejspolehlivějšími značkami nejlépe. Za opravu aut této značky majitelů průměrně dají 227 liber (zhruba 7.400 Kč).

Výzkum je založen na 50.000 pojistných smluv u Warranty Direct na automobily staré tři až 10 let. Započteny jsou výsledky značek, u kterých je zaznamenáno alespoň 50 pojistných smluv. Nejčastěji hlášenými poruchami jsou problémy s nápravami a zavěšením, jedná se o 28,6 % všech případů. Warranty Direct tvrdí, že za to může především stav britských silnic. Druhou nejčastěji hlášenou poruchou jsou problémy s elektronikou (24,3 % případů).

„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde